Vill du lyssna till innehållet i denna text kan du göra det via spelaren nedan:
Klicka på denna länk för att lyssna om du inte ser en spelare ovan eller högerklicka för att ladda hem ljudfilen till din dator (mp3).
Alla bibelord är citat från Svenska Folkbibeln.
De första församlingarnas mönsterbild
När man skall fundera över vad som är det nya normala i kristenheten nu i vår tid, då tycker jag man skall jämföra med vad som var normal kristendom i församlingarna på apostlarnas tid. (Läs gärna min text om “Den fria församlingen” där jag skriver mycket om dom första kristna och församlingen vid den tiden, finns även som inspelning).
Vi vet att de troende på apostlarnas tid samlades i hemmen i all enkelhet. Där läste man ur Skrifterna (dessa fanns främst i synagogor och hos välbemedlade), det var de skrifter som vi idag kallar för Gamla Testamentet. De läste brev från apostlarna, brev som vi idag kan läsa i Nya Testamentet. De undervisade utifrån Skrifterna, och de sjöng enkla sånger, ofta psalmer från Psaltaren. Och så åt man ofta tillsammans, och i samband med måltiderna bröt man ofta brödet och drack vinet, det som idag vanligen kallas för att fira nattvard. Brödsbrytelsen med vinet gjorde man till åminnelse av Jesu försoningsgärning på korset och inget annat.
Rom 16:3, 5: ”Hälsa Priska och Akvila, mina medarbetare i Kristus Jesus… Hälsa också församlingen som kommer samman i deras hus.”
Kol 4:15: ”Hälsa till bröderna i Laodicea och till Nymfas och församlingen som kommer samman i hans hus.”
Och från Paulus får vi också veta att det normala var att alla kunde bidra med något:
1 Kor 14:26: ”Hur skall det då vara, bröder? Jo, när ni samlas har var och en något att ge: en psalm, ett ord till undervisning, en uppenbarelse, ett tungotal, och en uttydning. Låt allt bli till uppbyggelse.”
Ifrån denna bibelvers kan vi dra slutsatsen att det inte var frågan om stora husgrupper/församlingar. Men med tiden växte församlingarna, man inrättade församlingsföreståndare och man började samarbeta med andra församlingar. På grekiska kallades dessa föreståndare för episkopos, och från det ordet kommer vårt ord biskop. Men en episkopos var något helt annat än vad man i Kyrkan gjorde biskoparna till; vad en biskop är idag är långt bort från urförsamlingens enkla episkopos. Med tiden började vissa episkopos att ta för sig av makt och utrymme, och det blev starten på att en Kyrka bildades, som under kejsar Konstantin blev en Kyrka som gick arm i arm med kejsarmakten och världen. Observera att Bibeln aldrig talar om Kyrkan när det gäller de kristnas samlingar och grupper, den talar om församlingen, på grekiska: eklesia.
Ganska snabbt korrumperades alltså den enkla Guds församling som var mönsterbilden från början, och med det kom alla möjliga villoläror, maktambitioner, törst efter utstyrsel, rikedomar och välden. Genom hela historien har sedan den stora Kyrkan fortsatt sin marsch framåt med allt sitt bråte, men under historiens gång har även enkla väckelserörelser uppstått som önskat följa Bibelns undervisning och Nya testamentets mönsterbild för en församling. Tyvärr korrumperas även alla väckelserörelser med tiden genom avfall från Bibeln och därmed avfall från mönsterbilden. Så avfall är både något som skett i stor skala i den globala Kyrkan, men även i mindre sammanhang. Vi vet också från Andra Thessalonikerbrevets kapitel 2 att det kommer att ske ett stort avfall i kristenheten i den yttersta tiden, alltså före det att Antikrist träder fram. Det avfallet blir som en röd matta för honom att träda fram på.
Så vi kan förvänta oss att se kristenheten avfalla från Bibeln och NT:s mönsterbild för en församling även i vår tid. Och vad är det då vi kan se i kristenheten idag som blivit ”det nya normala” – bortsett från Kyrkan och etablerade samfund och församlingar? Det är vad jag belysa på med denna text. Jag vill inte påstå att det jag skriver här är heltäckande, men det jag kommer att beskriva är två ”fenomen” i kristenheten i vår tid som påverkar väldigt många kristna idag, och jag har valt att kalla dessa två fenomen för arenakristendom och internetkristendom. Den första kan i viss mån även dyka upp i den andra, men inte så mycket tvärt om.
En gång i tiden fanns det ”läsare” men var är de idag?
När det var äkta, evangeliska väckelsetider i Sverige, och även under tiden före dessa väckelser, så fanns det små grupper av kristna som man kallade för ”läsare”. Som du säkert förstår handlade det om att dessa kristna var flitiga läsare av Bibeln. Helt klart var dessa läsare även flitiga bedjare. De samlades i hemmen för att be, sjunga och läsa Bibeln tillsammans, alltså mycket i samklang med NT:s mönsterbild för en församling. Jag tror man kan slå fast att dessa läsare hade en del i att det faktiskt blev sunda väckelser i vårt land, för annars hade ju ingen kunnat predika det oförfalskade Ordet. Men läsarna i sig var också en frukt av väckelserna; väckelserna ledde till att många började läsa Bibeln självständigt i ett sökande efter Sanningen med stort ”S”, och därmed efter Herren själv.
Ps 119:105: ”Ditt ord är mina fötters lykta och ett ljus på min stig.”
Läsarna var alltså inga katedralbyggare, de nöjde sig med att be och läsa Bibeln hemma i stillhet, och ibland samlas tillsammans med andra läsare i hemmen, i en enkel gemenskap. Utifrån detta kan vi dra många lärdomar, och vi skall ha läsarna i minnet när vi begrundar utvecklingen i kristenheten idag. Genuina läsare är det väldigt ont om idag, och det är troligen en viktig orsak till att det knappast kan bli någon äkta och sund väckelse i vårt land just nu. Kristna har nu istället börjat intressera sig mer och mer för andra ”källflöden”, och ett av dessa källflöden kommer jag att ta upp i punkten internetkristendom. Det jag först skall ta upp i punkten arenakristendom, handlar om hur fascinationen över sensationella saker och stora kändisförkunnare – inte minst i USA – fyller stora arenor.
Arenakristendom
Det har väl knappast undgått någon kristen i vårt land att mycket av kristen verksamhet, kampanjer och satsningar nu sker på stora scener, estrader och arenor. Man samlas för att få se och lyssna till de stora namnen. Man samlas också för att få lyssna till och vara med i maffig ”lovsång”. Förväntningarna är stora på de som framträder, och många kommer för att få del av den ”smörjelse” som talarna menar sig kunna föra vidare till andra. Man längtar efter kraft, tecken och under, helande, andeuppfyllelse, drag i lovsången, och även att få veta HUR man gör för att hela, profetera, driva ut andemakter, kriga i andevärlden, osv. I många sammanhang är det en enda förkunnare som är dragplåstret. De tusentals som sitter och tittar och lyssnar får inte bidra med något till de övriga, för det fungerar inte – det är inte heller tänkt att fungera så i dessa sammanhang. Jo, en sak som publiken gärna få bidra med är mycket pengar i kollekterna! Ändå är det inte så här som det är tänkt att vara med våra kristna samlingar enligt Bibeln. Den visar ju på en helt annan ordning. Vi läser detta bibelord igen:
1 Kor 14:26: ”Hur ska det då vara, bröder? Jo, när ni samlas har var och en något att ge: en psalm, en undervisning, en uppenbarelse, ett tungotal och en uttydning. Låt allt bli till uppbyggelse.”
OJ så konstigt och långt ifrån Bibelns undervisning man hamnat med denna arenakristendom! Handen på hjärtat: har du läst igenom hela Nya testamentet ett antal gånger? Kan du minnas att apostlarna samlade folk till någon slags arenakristendom för att där visa upp sig och berätta om sin starka smörjelse och alla tecken och under de utfört? Nej, det förkom inte. De hade inte ens ett lovsångsteam bakom sig. Du kanske minns att Paulus talade på Areopagen i Aten? Men det var ingen kristen samling han var på då. Paulus fick den gången lov att tala inför ett gäng filosofer och tänkare som brukade samlas där och som var nyfikna på vad Paulus hade att säga; de älskade att höra nya saker, precis som många kristna idag älskar att höra nya saker som kittlar i öronen.
2 Tim 4:3: ”Det ska komma en tid då människor inte längre står ut med den sunda läran utan samlar åt sig mängder av lärare efter sina egna begär, så som det kliar i deras öron att få höra.”
Det var alltså inte frågan om någon arenakristendom på apostlarnas tid. Istället var det så, att apostlarna spred den kristna tron bland folk i vardagslivet. Ibland besökte de något hem, ibland synagogor. Ibland talade de i något gathörn, ibland vid någon enkel böneplats utomhus. Allt präglades av enkelhet där apostlarna mötte folk i vardagsvimlet.
Äkta sunda väckelser har vanligen börjat i det lilla och enkla. Det är där som Gud vill verka. Här är två tänkvärda bibelord:
2 Kor 12:9: ”Min nåd är nog för dig, för min kraft fullkomnas i svaghet.”
1 Kor 1:17: ”Kristus har ju inte sänt mig för att döpa utan för att predika evangeliet, men inte med vältalig vishet så att Kristi kors förlorar sin kraft.”
Arenakristendom i miniformat
I många församlingar har man tagit efter arenakristendomens koncept och t.ex. skaffat onödigt kraftfulla (och dyra!) högtalarsystem, strålkastare i olika färger, man kanske har byggt om scenen, och så har man ett eller flera lovsångsband som dundrar på. Om det nu verkligen är lovsång som man menar sig sjunga, så skall ju den vara riktad till Gud, eller hur? Men har Gud dålig hörsel? Ser Gud dåligt? Och blir han på bättre humör av ljuseffekter? Han som själv är ljuset (1 Joh 1:5)! Det är relevanta frågor. Och om det nu verkligen är lovsång som man menar att man framför, varför är det då så mycket om JAG, MIG och MITT i texterna? Det kan man också fundera över en del.
Jag och min hustru och några vänner hade ett så kallat kristet rockband på 80-talet, så jag har själv sett en del av det här inifrån, även hos mig själv. Jag vet att kyrkornas scener verkligen kan vara en tillväxtplats för unga kristnas köttsliga begär; köttet älskar att få stå på scen och t.ex. dra av ett fräckt gitarrsolo och sedan få möta beröm, gillande och smicker. Vårt band delade träningslokal med ett annat kristet band mitt i Göteborg. De hade satt upp speglar runt om i lokalen, för att när de övade på sina låtar skulle de samtidigt träna på att se coola ut. Fräcka frisyrer hade flera av dem också. Sådant är enbart kött. Och sådant borde ledarskapet i församlingarna vara vakna över. Istället för att släppa fram det köttsliga på scenerna, skulle ledarskapet fostra unga kristna i en sund och bibelförankrad tro. Men det förkommer så gott som inte alls. Kan du se Paulus och Petrus framför dig, med elgitarr och elbas, med trutande munnar, permanentat och färgat hår och tajta skinnbyxor?
Nej, församlingarna skall inte vara växthus för den köttsliga naturen. Församlingarnas möten borde dessutom ligga i linje med Bibelns undervisning och mönsterbild. Då är det inte en enmansshow som det handlar om, istället skall alla kunna bidra. Samlingarna bör inte heller vara regisserade i varje detalj, man borde istället vara öppen för Guds Andes spontana verk genom församlingens alla medlemmar. Men detta fungerar så klart inte i stora församlingar, och därför är jag tveksam till att man skall låta församlingar växa fritt utan att knoppa av. Ett annat alternativ är att man i stora församlingar har små cellgrupper som möts i hemmen. Och det handlar inte heller om att vara experter och proffs, det handlar om att vara barn inför Gud, utan att för den skull vara barnsliga, och då i all enkelhet uttrycka tacksamhet och lov till Herren, samtidigt som man talar till varandra med ord och sånger.
Ef 5:18-20: ”Låt er i stället uppfyllas av Anden och tala till varandra med psalmer, hymner och andliga sånger. Sjung och spela för Herren i era hjärtan. Och tacka alltid vår Gud och Far för allt i vår Herre Jesu Kristi namn.”
1 Kor 14:26: ”Hur ska det då vara, bröder? Jo, när ni samlas har var och en något att ge: en psalm, en undervisning, en uppenbarelse, ett tungotal och en uttydning. Låt allt bli till uppbyggelse.”
Internetkristendom
När du läser det som följer kanske du tänker att jag som skriver detta lägger krokben på mig själv, eller kastar sten i glashus, och så är det kanske. Men jag vill ändå skriva om detta, för jag tror att det här är viktigt att begrunda för alla oss som vill vara genuina bibelförankrade kristna, alltså läsare!
Ordet ”internetkristendom” är ett ord som jag själv hittat på – tror jag – och vad menar jag då med det? Jo, kortfattat menar jag en sådan kristen tro som mer och mer blivit baserad på innehåll från just Internet, och aktiviteter där, så att Bibeln hamnat mer och mer i skuggan. En ”internetkristen” är då en person som just tillhör denna nya form av kristendom och som surfar runt på Internet så ofta han kan. En sådan person lever sitt kristna liv mer och mer ute på Nätet, och denne går då helt eller delvis miste om inte bara bibelläsning utan även gemenskap med andra kristna – i värsta fall; man söker sig hellre till andra källflöden och kunskapskällor än till Bibeln. Känner du dig träffad nu, så läs vidare, för då är det viktigt att just du tänker till. Detta träffar även mig skall du veta.
Inte enbart skräp
Jag måste även nämna detta först: det finns trots allt mycket som är bra med Internet. Själv har jag inom mitt yrke jobbat med internettjänster under väldigt många år, så det vore ju dumt att säga något annat. Ensamma människor kan få gemenskap via Nätet, kommunikation kan underlättas, vardagslivet kan bli enklare, vi kan dela erfarenheter och tankar, undervisning, m.m. Underhållning och tidsfördriv är också något som många hittar på Nätet och lägger tid på. Om det är bra eller dåligt, nyttigt eller onyttigt, det bör var och en kristen själv bedöma med hjälp från Bibeln och Hjälparen, den Helige Ande, och kanske ibland med hjälp från kristna syskon. Kristna kan även träffas via Internet när avstånd sätter stopp för att mötas fysiskt, och för ensamma personer kan detta vara en bra lösning så god som någon annan. Sedan kan vi ju i en viss mån hämta god kunskap via Nätet också, både vanliga fakta och kristen undervisning, men här är det otroligt viktigt med ett kritiskt sinne och urskiljning. Men nog om vad som kan vara nyttigt och bra med Internet, för det är trots allt en mycket liten del av Nätets innehåll som är det.
Så till saken
Jag har ganska länge nu noterat att allt fler kristna hämtar in allt mer information från Nätet. Ofta är det faktiskt tvivelaktiga och helt onödiga ”kunskaper” och åsikter från Internets olika kanaler – men dock inte alltid som sagt. Men mycket av den information och undervisning ute på Nätet som riktar sig exklusivt till oss kristna, utgörs idag av politiska budskap, konspirationsteorier, vilda gissningar, spekulationer, villoläror, även rena lögner, eller andra tankegångar som går utöver och ofta tvärt emot mot vad Bibeln undervisar oss om. Ofta är det mycket negativ information, eller så är den positiv men på falsk grund. Jag själv har tittat in en del i denna karusell, men jag har börjat ogilla det starkt, och även förstått att vi inte behöver dessa ”insikter” som kristna. I Uppenbarelseboken finns ett uttryck som jag tycker passar in på sådana här helt onödiga insikter, och det är ”Satans djupheter” (Upp 2:24). Det uttrycket stämmer faktiskt bra in på mycket av innehållet på Internet.
Men många kristna tycker ändå att det är spännande och roligt att surfa runt på Nätet och se vad man kan hitta för ”insikter” som kan boosta ens egen tro och åsikter. Och det är kanske roligare än vad man tycker det är att läsa Bibeln och annan seriös uppbygglig litteratur. Inte sällan är den information man kan hitta på Nätet sensationell och lite kittlande, och det får mig att tänka på detta bibelord igen:
Tim 4:3: ”Det kommer en tid då människorna inte längre vill lyssna till den sunda läran utan skaffar sig den ene läraren efter den andre, därför att det kliar i dem att få höra sådant som de önskar.”
Har då den tid kommit nu som Paulus skrev om här, att vi skaffar oss ”den ene läraren efter den andre för att höra sådant som vi önskar”? Ja, absolut! Och så har det ju varit ganska länge nu, även innan Internet blev så dominerande. Nu är informationen otroligt lättillgänglig, bara några knapptryckningar bort, nästan oavsett var du är – om du har en mobil enhet med dig. Många jagar ”insikter” och ”kunskaper” som ligger i linje med det man redan gillar; man vill läsa och höra sådant som är i linje med det man redan bestämt sig för att tycka och tänka. Detta är en allvarlig hållning eftersom man då kanske inte är öppen för korrigering utifrån vad Herren vill säga och undervisa oss om via Bibeln.
Vi skall inte korrigera Bibelns undervisning utifrån vad vi tycker och tänker, istället skall Bibeln korrigera våra tankar, vårt tyckande och vår teologi!
”Istället för Kristus”
Nya Testamentets ord Antikrist är i den grekiska grundtexten anti christos. Dessa två ord kan antingen översättas med ”anti Kristus” eller ”istället för Kristus”. Om vi nu begrundar att Jesus är ”Ordet som blev kött” (Joh 1:14), alltså att hela Bibelns huvudperson är Jesus Kristus (Joh 5:39), då kan det vara tankeväckande att fundera över ifall man ersatt Bibeln med något annat, alltså något som är ”istället för Kristus” – anti christos. Har arenakristendomen och/eller internetkristendomen fått företräde framför den bibelförankrade tron? Har ens huvud mer och mer fått fyllas av information som är ”istället för Kristus”? Har man blivit en arenakristen och/eller en internetkristen? I sådana fall tror jag att man kan bli ett lätt byte för villoläror och till sist även för självaste anti christos, alltså personen Antikrist. Mycket av det som erbjuds via dessa två källflöden kan förbereda kristna till att bli öppna för att ta emot självaste Antikrist som en världsfrälsare. Så som många kristna i USA nästan hyllar Trump som en messiasgestalt är en stark tankeväckare! Hur dessa kristna hamnat så snett har att göra med avfallets långsamt sluttande plan, och i detta har arenakristendomen och internetkristendomen en stor roll.
MEN, självklart finns det även undervisning på Nätet som kan hjälpa till med bibeltolkning och vaksamhet inför och i den yttersta tiden, men den är sällsynt, och det är urskiljning som gäller när man tar del av all undervisning. Begrunda gärna detta ordentligt. Utförsbacken är sällan så brant att man märker det i början; anpassningen till det osunda går ett litet steg i taget; grodor skall kokas långsamt – är ett annat sätt att säga det. Har man kommit långt bort från sanningen kan det vara mycket smärtsamt att ”avprogrammeras” – om det ens går!
Gå inte utöver Skriften!
Som jag redan nämnt så finns det även god undervisning ute på Nätet, men min erfarenhet är alltså att den utgör en bråkdel av all den information som riktar sig till oss kristna. Och hur väl rustade är vi egentligen för att kunna bedöma vad som är god kristen undervisning och vad som är bra just för dig och mig? Har vi ens tid att sitta och kolla igenom Nätet i ett letande efter enbart god undervisning? Bibeln är definitivt det enda säkra kortet!
Paulus skrev att vi inte skall gå utöver vad som står i Bibeln:
1 Kor 4:6: ”Bröder, detta har jag för er skull tillämpat på mig och Apollos, för att ni ska lära er den regeln när det gäller oss att inte gå utöver vad Skriften säger…”
Detta innebär då att vi inte kan lägga oss till med tankegångar som inte har sin förankring i Bibeln och som inte är i linje med Bibelns samlade undervisning. En enda bibelvers säger knappast hela sanningen heller eftersom:
Ps 119:160: ”Summan av ditt ord är sanning.”
Exempel
Ett klassiskt övertramp där man hoppar över vad Bibeln säger, är undervisning om att det skall bli en världsvid väckelse i den yttersta tiden. Det finns otroligt mycket undervisning ute på Nätet om ett sådant scenario. Men trots det finns inget stöd för den tanken i Bibeln, ändå är den undervisningen mycket populär. Så att undervisa om (eller ännu värre, profetera om) en kommande världsvid väckelse är mycket fel och vilseledande. Den kan definitivt sänka vaksamheten i den yttersta tiden!
På samma sätt förhåller det sig med undervisning om ett tidigt uppryckande av de troende, före vedermödan och före Antikrists framträdande. Detta är en lära som har namnet ”pre-trib” från engelskans ”pre tribulation” som betyder just ”före vedermödan”. Denna lära har inget stöd i Bibeln, ändå finns det mängder av texter och videor på Nätet som propagerar för denna lära. Och oftast hänvisas till andra källor än Bibeln för att få stöd för läran, ibland till rent uppdiktade historier.
En extrem konspirationsteori som t.o.m. en del kristna svenskar fastnat för och som sprids på Nätet, är den att jorden är platt, och att någon slags världselit håller jordens befolkning i okunnighet om detta. De som fastnar i sådana här saker frestas sedan att söka ÄNNU mer information som ”bevisar” det man bestämt sig för att tro på, och så blir man ÄNNU mer övertygad om sådana här ”insikter” – och kanske ÄNNU mer jobbig för vänner och bekanta!
Så är man inte rotad i Bibeln är det lätt att gå på sådana här saker. Ofta är det dessutom snyggt producerat och paketerat. Skall man alltså forma sin teologi, då måste man utgå från Bibeln. Sedan kan man jämföra vad man vet från Bibeln med vad man ser ute i världen och tolka det i ljuset av bibelordet. Även om du har förtroende för en förkunnare bör du pröva dennes undervisning i ljuset av vad Bibeln säger. Det gäller så klart även för allt material här i BibelFokus. Så du skall absolut inte vränga Bibelns ord för att de skall passa din teologi, det är Bibeln som skall bygga och korrigera din teologi!
Ett annat exempel på extremt material ute på Nätet som vilseleder kristna, är det som säger att Eva i Edens lustgård hade sexuellt umgänge med ormen (Satan) vilket resulterade i ett folkslag som kallas för ”the serpent seed” på engelska, alltså ”ormens avkomma”. De som står för denna absurda idé menar då att Kain skulle vara denna Satans första avkomma, och att Kains avkomma sedan blev den eller den folkgruppen som lever på jorden idag – ofta pekar de då på just den folkgrupp som de vill klanka ner på – och den folkgruppen sägs då vara alldeles särskilt onda människor. Detta är långt utanför vad Bibeln berättar! Dessutom dog ju alla människor som inte var med i arken. I arken fanns bara människorna Noa och hans hustru samt deras tre söner och deras hustrur. Och observera att Noa var dessutom avkomma från Adams och Evas son Set, och inte Kain. Alltså härstammar ALLA folkslag och människor från Noa och hans söner. Det är bara att läsa Bibeln så ser man detta. Man kan även fråga sig vad som INTE står i Bibeln, även det är en viktig fråga ibland.
Se upp för IT-jättarna! Men även andra.
Jag kollade nyligen på en fransk dokumentär om Facebook (mars 2026) och dess grundare Mark Zuckerberg. Den fick mig verkligen att tänka till. Helt klart vill inte dessa stora företag alltid ge oss den fulla sanningen, kanske ibland, men definitivt inte alltid. Facebooks användare utnyttjas på alla möjliga sätt, men främst för reklam (jag själv har aldrig använt Facebook :-). Facebook är inte ensamma om att göra på det här sättet, och man bör ju fråga sig om man vill bjuda på all den information om sig själv som IT-jättarna sedan tjänar enorma pengar på. De tjänar även annonspengar på desinformation och rena lögner som de villigt serverar oss!
Vi kristna bör även tänka på detta:
När vi är ute på Nätet och surfar runt, när vi skickar mail, när vi chattar, etc, då lämnar vi ”fingeravtryck” efter oss där ute. Detta utnyttjas som sagt redan idag på olika sätt för att företag och personer skall berika sig. Har du konto hos Facebook eller liknande tjänster och skriver om dig själv där, eller om andra, då analyserar dessa tjänster dina data och skapar en ”profil” på dig. Men de kan även få grepp om dig beroende på vilka andra sidor du besöker.
Dessa företag vet (eller gissar) även var du handlar, vad du köpte, var du varit på semester, var du bor, var du varit, vem du är, vad du gillar och inte gillar, vad du kanske vill köpa snart, vilka du har kontakt med, osv, osv. Idag används alltså sådan information av t.ex. Facebook och Google (inklusive YouTube som ägs av Google) för att rikta reklam till dig, och de säljer då sådana reklamplatser till sina annonskunder. Det är främst så som de tjänar alla sina miljarder.
Men reklam som t.ex. Facebook och Google visar för dig dyker inte bara upp i deras egna sajter, den kan dyka upp i helt andra webbplatser där Facebook och Google har köpt en liten ruta för den reklam som de vill låta andra visa där, sedan säljer de sådana annonsplatser åt sina annonskunder. Deras algoritmer fungerar på ett sådant sätt att de försöker hålla dig kvar på dessa webbplatser så länge som möjligt, för då tickar ännu mer annonspengar in. Det betyder att videor som dyker upp inför dig i YouTube är anpassade efter den profil de har skapat om dig. Så tickar miljarderna in. Även bedragare kan komma åt viss sådan här information för att lura dig.
Man kan säga att IT-jättarna med hjälp av sina algoritmer och analyser av användarbeteende fått grepp om vår syndanatur och hur den fungerar, och på så sätt kan de fresta oss med material som tilltalar den naturen. Detta för att de skall kunna visa mer och mer reklam för oss. De är inte intresserade av att ge oss olika infallsvinklar som kan hjälpa oss att få en balanserad och sann bild av saker och ting, de vill enbart visa sådant som vi glatt sväljer okritiskt och sedan vill ha mer av. Det är så som tjänar de mest pengar. Här kommer ofta propaganda, desinformation och konspirationsteorier in som handen i handsken, och tyvärr drabbar detta många kristna – som ju borde vara mer vakna än andra kan jag tycka. Kolla gärna på denna franska dokumentär om hur du kan bli lurad med ett klick, där får du mer information om hur det går till och hur du kan bli lurad: Lurad med ett klick!
Jag såg i ett informationsmail från Stöldskyddsföreningen SSF från 2026-03-31 att Facebook uppmärksammats på mängden av falska nyhetsartiklar som förekommer i deras tjänster. Facebook (Meta) är medvetna om detta men har valt att inte göra något åt saken. Återigen är det pengar (mammon) som styr!
Informationen kan komma att missbrukas ännu mer brutalt
Den internettrafik som går över våra gränser kan svenska FRA (Försvarets radioanstalt) avlyssna om de har fått domstolsbeslut på det. Och all internet- och telefontrafik som går över USA:s gränser kan skannas av den amerikanska spionorganisationen NSA. Använder vi amerikanska kommunikations- och molntjänster finns alltså möjligheten för NSA att läsa vad vi skriver och se vad vi lagrar.
Ett tydligt och smått skrämmande exempel på att NSA i USA granskar internettrafiken hörde jag om i radion nyligen (i mars 2026). Amerikanska CIA ihop med andra hade kommit på att Ryssland skapat ett hemligt elitförband vars uppgift bl.a. är att utföra dåd i Ukraina, men även att utföra kidnappningar och lönnmord i andra länder. Hur kunde då CIA komma på detta? Jo, en ryss i den hemliga organisationen hade haft kontakt med en serbisk lönnmördare, men de förstod inte varandra så bra, så en av dem använde Google Translate för att förstå bättre. ALLTSÅ: CIA och NSA skannar av trafiken som går till den förhållandevis oskyldiga tjänsten Google Translate!!! Begrunda detta, det kan vara viktigt att ta hänsyn till längre fram.
Och skriver du saker på Nätet som kan läsas av alla utan inloggning, då kan man via särskilda internetarkiv få fram vad du tidigare skrivit men raderat, även om det var många år sedan det låg synligt på Nätet. Därför bör du tänka till både en, två och tre gånger innan du tänker skriva på Nätet och innan du publicerar det. Kan du även i framtiden stå för det du skriver idag?
Så lita inte på vad de stora drakarna säger om sina tjänster. Var misstänksam! Lusläs gärna deras användaravtal – fast vem gör det???
Några samvetsfrågor
Här kommer nu några samvetsfrågor till oss alla:
• Hur ofta kollar vi upp källorna till olika påståenden som vi stöter på ute på Nätet?
• Hur ofta kontrollerar vi sanningshalten i det vi hittar på Nätet mot annan information?
• Hur ofta kollar vi upp vad det är för person som skrivit det vi läser på Nätet eller hör i en inspelning eller video? Är denna person trovärdig? Vad mer har denne lagt ut? Är denne en äkta kristen som älskar Sanningen? Vad säger andra om den personen?
• Hur ofta kollar vi upp om särskilda teologiska påståenden stämmer med Bibeln?
• Hur ofta läser vi Bibeln för att bli djupt rotade i just den Sanning som Bibeln ger oss?
Det här kan vi alla bli bättre på om vi vill leva som sanningsförankrade äkta kristna. Kanske något att börja med genast? Det här är saker som vi måste fundera extra mycket över nu i vår galna tidsålder när s.k. ”fake news” kan vara sanningar och fakta, och när s.k. ”sanningar” kan vara fake news och rena lögner. Och faktum är att falska nyheter ofta kittlar och lockar mer än sanna nyheter - som ju kan framstå som lite torra. Att ta till sig nyheter kräver idag betydligt mer förkunskaper, vaksamhet och tankearbete än tidigare!
Ett tänkvärt bibelord:
Ord 14:15: ”Den okunnige tror varje ord, den kloke ger akt på sina steg.”
Jag har ofta hänvisat till det som Paulus varnade för i Andra Thessalonikerbrevets andra kapitel, för det är oerhört viktigt! Och det blir viktigare för var dag som går:
2 Tess 2:9-12: ”Den laglöses ankomst är ett verk av Satan som kommer med stor kraft och med lögnens tecken och under. Med ondskans alla konster bedrar han dem som går förlorade, eftersom de inte tog emot kärleken till sanningen så att de kunde bli frälsta. Därför sänder Gud villfarelsens makt över dem så att de tror på lögnen och blir dömda, alla de som inte har trott på sanningen utan njutit av orättfärdigheten.”
Ser du det, att vi kan få ta emot kärleken till sanningen? Det är verkligen något att be till Gud om och sedan leva efter – med Guds hjälp så klart. Be om det!
Vägen fram
Vad är då vägen fram i denna tidsålder? Jag tror vägen fram för oss kristna idag är att samlas i hemgrupper eller i små församlingar där man tillsammans studerar Bibeln, och ber, sjunger och har en hjärtlig, inkluderande gemenskap. Blir det fråga om att något måste vara professionellt, då ställer det sig i vägen för Gud. Ju enklare, desto bättre. Någon sa en gång detta: ”Min sångröst duger bara till lovsång” – det säger mycket om hur det faktiskt förhåller sig. Detta är också helt i linje med NT:s mönsterbild. Och när små församlingar och grupper växer, då tror jag man skall knoppa av till nya grupper. Vi har facit på vad det innebär att driva stora församlingar, och det ligger definitivt inte i linje med mönsterbilden i Nya testamentet.
Om du inte är med i någon liten bönegrupp eller hemgrupp, så be Gud om att få hitta trossyskon som är sunda i tron och som du kan mötas tillsammans med. Hittar du inga sådana trossyskon, då kommer Herren säkert välsigna dig ändå.
Detta bibelord fick jag i ett tilltal för många år sedan. Det har för mig fått vara en ledstjärna många gånger, kanske det kan få vara det för dig också?
Jer 4:3: ”Bryt er ny mark! Så inte bland törnen.”
Klart slut!
/Lennart